Elektronik Sigara, dumanı olmayan, buharla çalışan bir cihazdır. Cihazlarda ateşleme düğmesi bulunmaktadır, düğmeye bastığınız gibi çekim yapabilirsiniz. Elektronik sigaralar genel olarak tütünlü sigarayı bırakmak isteyen kişiler tarafından kullanılır. İçerisinde sigarada bulunan katran gibi zararlı maddeler bulunmaz. Kesinlikle sigara ihtiyacınızı karşılayabilicek cihazlardır. Genellikle 4 ana maddeden oluşur. Bunlar;

1)      VG (Vegetable Glycerin)

2)      PG (Propylene Glycol)

a3)      Nikotin

4)      Aroma

Bilinen ilk Elektronik Sigara 1963 yılında Herbert A.Gilbert tarafından Amerika Birleşik Devletlerinde geliştirilmiştir. Gilbert Elektronik Sigarayı ilk bulan kişi olsa da üretimini gerçekleştirememiştir. 2003 yılında Hon Lik tarafından elektronik sigaralar üretilmeye başlandı. Bilinen ilk Elektronik Sigaralar sarı ağızlık ve beyaz gövdesi ile şekil olarak sigara ile birebir benzerlik göstermektedir.

Elektronik Sigaralar 3 Ana Parçadan oluşur. Bunlar

1)      Pil

2)      Atomizer

3)      Ağızlık

Atomizer nedir?

Atomizer, Elektronik Sigara’nın en önemli parçasıdır. Bu Parça içerisinde yukarıda saydığımız VG, PG, Nikotin, Aroma içeren çözeltiye batırılmış pamuk ve Fiberglass fitil bulunmaktadır. Bu maddeler  astım hastalarının tedavisinde kullanılan maddeler ile aynıdır.

3 Çeşit atomizer bulunmaktadır. Bunlar ;

1- RBA: Rebuildable Tank Atomizer yani tekrar edilebilir. Genel’de sarım coil kullanırlar. Bazıları hem hazır coil hem sarma coil kullanabiliyor.

2- RTA: Replaceable Tank Atomizer yani değiştirilebilir. Tank doldurulabilir niteliktedir. Portatif Tank Atomizeri. Hazır Coil kullanılabiliyor.

3-  RDA-RDTA: Bu Tanklarda likit dolduracak hazne yoktur ve pamuğa doğrudan likit damlatılmaktadır. RDTA tanklarda ise hem hazne mevcuttur hemde direk likit damlatılarak kullanılabilmektedir.

Elektronik Sigara Çeşitleri Nelerdir?

    Elektronik Sigarada farklı çeşitlerde ve farklı çalışma prensipleri olan elektronik sigaralar vardır. Bunlar;

1)    Sigara Modeli

    Kalem modeli elektronik sigaralar, şekil olarak tütünlü sigaraya en çok benzeyen elektronik sigara çeşididir. Bu tip elektronik sigaralar 2 kısıma ayrılır.

  • Filtre görünümündeki kısımda tek kullanımlık kartuş ve atomizer bulunur.
  • Sigaranın tütün bulunan ve yanan beyaz kısmında ise şarj edilebilir pil bulunur.

   

    Kalem modeli elektronik sigaraların dezavantajı tek kullanımlık kartuş ve atomizer olmalarıdıri Tek kullanımlık olmaları biraz uğraştırdığı için çok fazla tercih edilmemektedir.

 

2)    E-Sigara - Tank - Kalem Modeli

    Elektronik Sigaralar içerisinde en çok tutulan modellerdir. Çok yüksek oranlarda buhar çıkartabilir sağlam ve dayanıklı uzun süre kullanabileceğiniz cihazlardır. Bu modellerde tankın içerisinde atomizer bulunur ve içerisine konulan likit ile aynı haznede bulunur. Atomizerde bulunan hava kanalları genişletilerek yada daraltılarak buhar oranı artırılıp azaltılabilir. Bu tarz cihazlar daha çok nagile içiyormuşsunuz gibi hissettirebilir.

    Dezavantajı; genel olarak büyüktür, cebinize sığmaz biraz daha pahalı ve maliyetlidir.

 

3)    Pod Mod Sistemler

    Pod Mod nedir, nasıl kullanılır ve çeşitleri gibi bütün sorulara ayrı başlıklar halinde inceleyeceğiz.

 

Pod mod nedir?

    Pod Mod Elektronik Sigara’lar içerisinde devrim niteliğinde olan son teknoloji cihazlardır. Tank’lı ve büyük Atomizer’li cihazlara göre daha ergonomik ve minik boyutlarda üretilmektedir. Pod Mod Cihazları gömlek cebinizde dahi taşıyabilirsiniz.35mg ve 50mg nikotin seçenekleri ile Sigara kullanımını büyük oranda düşürmektedir. Normal Elektronik Sigara da atomizer ile kullanılan aromalar Pod Mod sistemlerde Kartuş olarak isimlendirilen, cihaza takılıp çıkartılabilen tanklara doldurulur. Kartuşlar tekrar doldurulabilir veya kullan at şeklinde olabilir. Pod Mod cihazlarda kullanılan likitler Salt Likit olarak adlandırılır. Bu cihazlarda buhar yoğunluğu elektronik sigaralara göre daha azdır. Buhar oranın az olmasi ve nikotin oranın daha yüksek olması sigara içme ihtiyacınızın ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Pod Mod cihazların birçok avantajları vardır.

 

Avantajları;

  • Hafif ve Ergonomik yapı; Pod Mod cihazlar elektronik sigaralara göre daha ufak ve kullanışlı yapıdadır. Ufak olması sebebiyle gömlek cebinizde dahi taşıyabilirsiniz.
  • Kolay kurulum ve Pratik Dolum; Cihazı kutusundan cikarttiginiz gibi kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca Tel Sarımı vs gerektirmemektedir. Kartuşların Alt veya Üst kısımda bulunan ufak deliklerden dolum yapabilirsiniz.
  • Hızlı ve Pratik Şarj: Pod cihazlar ufak olmasına karşın içerisindeki minik rezistans’lardan dolayı batarya kapasiteleri küçük olmasına rağmen uzun süre şarj vermektedir.PC, Powerbank, Adaptör ‘e usb kablo takılarak şarj edilebilir.
  • Daha İyi Elektronik Sigara Deneyimi: Elektronik sigara kullanımınızı bir üst seviyete taşıyacaktır. Ayrıca Nikotin oranları daha yüksek olduğu için sigarayı bıraktırır yada sigara kullanımınızı büyük oranda düşürür.
  • Daha Az Buhar: Elektronik sigaralar çıkarttıkları bol buharlar ile çok dikkat çekmektedir, bulunduğunuz ortama göre bu bazen diğer insanları rahatsız eder. Pod Sistemlerde buhar oranı daha düşüktür. Dışarıda daha rahat kullanım sağlar.

 

Neden Pod Mod Kullanmalıyım?

    Pod Mod Cihazlar genel olarak sigarayı bırakmak isteyenler için kullanılmaktadır. İçerisinde bulunan yüksek nikotin oranı sigara ihtiyacınızı karşılayacaktır. Genel olarak Pod Mod kullananlar sigara’yı bırakmakta yada sigara kullanımlarını minimuma indirdiklerini bildirmektedirler. Pod Mod ile yepyeni bir elektronik sigara deneyimini hissedeceksiniz. Daha önce elektronik sigara kullanmadıysanız Pod sistemler sizin için çok iyi bir başlangıç olacaktır. 35 ve 50 mg Nikotin seçenekleri ile istediğiniz likit’i kullanabilirsiniz. Sigara bırakmak istiyorsanız mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

 

Podmod Elektronik Sigara Özellikleri Nelerdir?

    Pod Mod Sistemler özellik olarak markalar arasında farklılıklar gösterebilmektedir. Genel olarak bütün Pod Mod Cihazlar’da Kartuş kullanılmaktadır. Kartuş kapasiteleri 1,5 - 2 ml arası değişmektedir.Kartuşlar doldurulabilir veya pamukları değiştirilebilir.  Ayrıca Hava sensörlü ve ateşleme düğmesi olan modelleri de bulunmaktadır. Hava Sensörlü cihazlarda nefes çekimi başladığı anda ateşleme başlar likit buharlaşarak çekim gerçekleştirilir. Usb Kablo ile şarj edilebilen Pod cihazlar hızlı bir elektronik sigara deneyimi sunmaktadır.

 

Podmod Elektronik Sigara Marka ve Modelleri Nelerdir?

    Pod Mod sistemlerde bir çok marka bulunmaktadır. Bu markaların en önde gelenleri ,Veiik Airo,  Veiik Airo Pro,  Veiik  Moos ,Smoke Nord Lost Vape Orion, Smoant KARAT, Aspire ZQ, Zeltu X, Justfog Minifit, Juul Pod, Bo Vaping Bo+, Vaporesso Renova ,Zero'dur. Bu marka ve model cihazları sitemizde uygun fiyata bulabilirsiniz. Pod mod cihaz alırken dikkat etmeniz gereken bir başlayan detay ise marka ve modele ait kartuş vs parçaların kolay bulunabilir olmasıdır. Çok iyi bir cihaz olsa da eğer yedek parçalarını bulamazsanız cihazın kalitesinin bir önemi kalmayacaktır. Pod cihaz alırken sitemizi mutlaka ziyaret ediniz.

 

Pod Mod cihazların Fiyatları Ne kadardır?

     Pod Mod cihazlar genel olarak normal elektronik sigaralara göre maliyetleri daha düşüktür. Likit kullanımı ve şarj kullanımı olarak cimri cihazlardır. Fiyat aralıkları ise 135 TL ile 450 TL arası marka ve modele göre değişmektedir. Kartuş fiyatları ise 40TL-80TL arasındadır. Aldığınız kartuşlar uzun süre kullanıma uygundur. Eğer ileri seviye kullanıcı iseniz kartuş içerisindeki pamukları değiştirebilirsiniz.